האם היינו מוכנים לתת למישהו להיכנס אלינו הביתה ולפזר חומרים רעילים בכל מקום? לפעמים כן, ולפעמים אין ברירה. אספנו לכם כמה דברים שצריך לדעת

אם אתם לא רוצים לצפות בחדשות כשלצידכם יושב תיקן או עכברוש, בוודאי תקראו למדביר בחודשים הקרובים. אבל בשנים האחרונות עולה המודעות, ושירותי ההדברה הירוקה מתרבים. הנה כמה הסברים.

למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים ירוק?

על אף ששירותי הדברה רבים מתהדרים בשיטות הדברה ירוקות, למשרד להגנת הסביבה אין עדיין קריטריונים מובהקים כדי לקבוע מה היא שיטה ידידותית לסביבה. דברו עם המדביר שלכם ונסו להבין את השיטות בהן הוא משתמש, סוג וכמות החומרים ויעילותם. יחד עם זאת, ודאו עם המדביר שלחומרים בהם הוא משתמש קיים אישור משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה.

אוהב להיות בבית עם התה ולימון והספרים הישנים

ככלל, במסגרת השירותים הירוקים שמציעות חברות הדברה רבות, מדובר לרוב על שיטות בהן לא משתמשים בחומרי רעל סינתטיים, או שהשימוש בהם מופחת ומינימלי. חלק מהחומרים הם פשוט בעלי רעילות נמוכה יותר, או מתפרקים מהר יותר. במצב כזה, זמן החזרה לבית קצר יותר, ולעיתים אף לא תצטרכו לעזוב את הבית כלל.

מה זה ירוק בחוץ ובטוח בפנים?

מעבר ליתרונות הבריאותיים הברורים לתושבי הבית ולחיות המחמד, חומרי הדברה ירוקים הם בחלקם טבעיים, או מתפרקים בצורה כזו שהנזק שהם מסבים לסביבה נמוך יותר. חומרי הדברה סינתטיים רעילים עלולים לחלחל למי התהום, לגרום לבעיות בריאות ולשלל מחלות, ולהשפיע על כל הסביבה. החומרים בהם משתמשים בהזמנת הדברה ירוקה מפחיתים את הסיכון הסביבתי.

לפגוע בול בפוני (של המזיק)

בניגוד לחומרי ההדברה הכימיים הישנים שהם פשוט רעלים מסוגים שונים המזיקים לכולם, חומרי ההדברה הירוקה מותאמים ספציפית לכל מזיק ומזיק. כך מתאפשרת הדברה יעילה, מהירה ובטוחה הפוגעת במזיקים עצמם בלבד, ומונעת סיכונים מיותרים לבני הבית ולחיות המחמד. אם חשיפה לחומרי הדברה ישנים נמצאה כגורמת למחלות ולסיכונים שונים, החומרים הממוקדים יעזרו לכם להיות בטוחים יותר.

ועכשיו לשאלת השאלות – אז איך עושים את זה?

אז אחרי כל המחמאות, בואו ונעשה לכם היכרות עם חלק מהשיטות השכיחות כיום בשוק ההדברה הירוקה:

  • מלכודות פרומונים – אתם חייבים להריח את זה: הפרומונים אלו הם חומרים כימיים המופרשים על ידי החרקים וייחודיים להם. הפרומונים ניתנים לייצור סינתטי, ובעזרתם אפשר להערים על המזיקים ולמשוך אותם לתוך מלכודות.
  • הדברה אלקטרונית – אחרי הכל אנחנו כבר במאה ה-21: זוהי אולי השיטה שיכולה לזכות בתואר מלכת השיטות הירוקות. גם היא מותאמת לסוג המזיק, ובעזרת שיטות שונות תבטיח את הרחקת המזיקים לבלי שוב. כאן אין שימוש בחומרים כימיים כלל, אלא שימוש בשיטות אלקטרוניות מתוחכמות ויעילות. כך למשל הפעלה פשוטה של שדות אלקטרומגנטיים משבשת את מנגנוני ההתמצאות של תיקנים ונמלים. גלי קול בתדר גבוה ירחיקו מכרסמים ועטלפים וכן הלאה. השיטה מתייחדת גם במניעת הרג בעלי החיים ובהרחקתם בלבד.

בסופו של דבר, חבל לסכן את בריאותנו ובריאות הילדים שלנו. הטכנולוגיה היום מאפשרת פתרונות נוחים, זולים ויעילים לכל בעיית מזיקים. השתמשו בהם!